Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

Najczęściej zadawane pytania. Czy mogę oddać krew?

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Tak, oddawanie krwi jest bezpieczne. Igły i pojemniki służące do pobierania krwi są sterylne i jednorazowe.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50kg. Dawcy pierwszorazowi
w wieku ponad 60 lat oraz wielokrotni - decyzję podejmuje osoba kwalifikująca do oddania krwi.  Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Osoby o BMI ponad 40 kg/m2 nie powinny oddawać krwi. Przy oddawaniu 2 jednostek KKCz (podwójna erytroafereza) wymagana jest waga przynajmniej 70 kg.

Czy muszę mówić w języku polskim, aby oddać krew?

Dawca powinien władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem medycznym.

Jakie dokumenty należy przedstawić przy oddawaniu krwi?

Warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu) lub publicznej aplikacji mobilnej (mObywatel). Podawanie numeru PESEL z pamięci jest niewystarczające. Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba znać swojej grupy krwi.

Ile krwi pełnej pobiera się jednorazowo?

Jednorazowo pobiera się 450 ml.

 

Jak należy przygotować się do oddania krwi?

Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo! Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Należy unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona) i nie będzie nadawała się do celów leczniczych. Również należy unikać potraw ostrych. Przez 3 dni przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych, minimum 2 litry dziennie. W dniu oddania także należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów, a minimum 24 godziny - nie należy pić alkoholu.

Jak długo trwa oddanie krwi (donacja)?

Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny. W przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej czy płytek krwi metodą separacji komórkowej należy zarezerwować sobie ok 2 godzin. W czwartki, kiedy więcej osób zgłasza się do oddania krwi (wolne 2 dni), wtedy taka procedura trwa kilka godzin.

Jakie badania wykonywane są przy oddaniu krwi?

Przed każdym oddaniem krwi wykonuje się badanie stężenia hemoglobiny lub pełną morfologię krwi. Przy każdym oddaniu u krwiodawcy pobierane są próbki na następujące badania:

• badania wirusologiczne (HIV, HCV, HBV) oraz w kierunku obecności krętka bladego (kiły).

• grupa krwi układu ABO oraz układu Rh

Przy jakich wartościach hemoglobiny może zostać pobrana krew?

Minimalna wartość hemoglobiny dla kobiet wynosi 12,5 g% i 13,5 g% dla mężczyzn.

Czy mając często za niską hemoglobinę można zostać zdyskwalifikowanym na zawsze?

Może być taka sytuacja, że ktoś ma niską hemoglobinę bez innych chorób, gdyż nie wchłania dostatecznie żelaza. Gdy mamy do czynienia z chorobami to wtórna niedokrwistość może być podstawą od razu do dyskwalifikacji tymczasowej lub stałej ze względu na te choroby. Jeżeli obniżany poziom hemoglobiny wynika z nieprawidłowo wchłaniania żelaza to pomocna może być suplementacja preparatami żelaza, która powinna trwać niekiedy 2-3 miesiące lub dłużej. Ważna także przy oddawaniu krwi jest prawidłowa dieta, czyli powinniśmy jeść przy regularnym oddawaniu krwi produkty zawierające więcej żelaza. Przy kilku podejściach do oddawania krwi i kolejnych dyskwalifikacjach z powodu niskiego poziomu hemoglobiny, jeżeli stosowaliśmy suplementację i to długo (nawet kilka miesięcy), i prawidłowo (preparaty doustne wymagają tego, żeby nie popijać ich np. herbatą) to może być tak, że jednak musimy dłużej odczekać do oddawania krwi. Minimalny poziom hemoglobiny dla kobiety to 12,5 g/dl, a dla mężczyzny 13,5 g/dl.

Czy od oddawania krwi można się uzależnić?

Jest to jeden z mitów dotyczących krwiodawstwa. Jednorazowe oddanie krwi nie oznacza, że potem trzeba będzie to już robić regularnie. Organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. Objętość krwi wraca do normy już jeden dzień po jej oddaniu.

Mam pospolitą grupę krwi, czy jest sens abym oddawał krew?

Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na krew każdej grupy, bo potrzebują jej pacjenci z każdą grupą krwi. Można śledzić stany zapasów koncentratu krwinek czerwonych w postaci kropelek na naszej stronie internetowej.

Czy można oddawać krew biorąc leki?

Przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, niektórych leków w chorobach tarczycy, większości leków przeciwnadciśnieniowych, metforminy, leków przeciwhistaminowych, przeciwcholesterolowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi lub jej składników. Zawsze należy zapytać lekarza lub pielęgniarki kwalifikujących do oddania krwi, jak długo należy odczekać po odstawieniu leku, gdyż leki różnie długo utrzymują się we krwi (pytanie warto zadać jeszcze przed przyjściem do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu drogą mailową na adres: lekarz@rckik.wroclaw.pl).

Czy przy chorobie tarczycy mogę oddawać krew?

W przypadku choroby tarczycy konieczne jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza prowadzącego lub POZ. Zaświadczenie powinno zawierać dane takie jak: rozpoznanie choroby, przyjmowane leki, zmiana dawkowania leków, zmiana rodzaju leków. Na podstawie zaświadczenia, o oddaniu krwi i jej składników zadecyduje lekarz lub pielęgniarka kwalifikujący do oddania.

Nie ma przeciwskazań do oddawania przy niedoczynności tarczycy, w tym przy wrodzonym braku tarczycy oraz w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto). Krwiodawca powinien być w stanie eutyreozy i bez istotnych objawów. Przy przyjmowaniu tyroksyny lub lewotyroksyny (hormonów) dawka leczenia substytucyjnego powinna być niezmieniana przez 3 miesiące (prosimy o dostarczenie zaświadczenia od lekarza POZ lub endokrynologa, czy dawka hormonów nie była zmieniana od 3 miesięcy i takie zaświadczenie lekarskie przynajmniej raz na 12 miesięcy prosimy dostarczać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu). 

Nadczynność tarczycy najczęściejjest przyczyną dyskwalifikacji stałej np. choroba Gravesa-Basedowa.

Czy osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą oddawać krew?

Lekarz lub pielęgniarka kwalifikujący do oddania krwi mogą wyrazić zgodę na oddawanie krwi przez osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie pod warunkiem normalizacji ciśnienia tętniczego krwi. Ciśnienie powinno być nie większe niż 160/100 mmHg.

Jestem wegetarianinem, czy mogę być dawcą krwi?

Jeśli dieta jest właściwie skomponowana, a co za tym idzie wyniki badań krwi są prawidłowe, można oddawać krew. Można oddać krew, jeśli stężenie hemoglobiny u mężczyzn wynosi min.13,5 g%, a u kobiet 12,5 g%.

Czy opryszczka jest jakimś przeciwwskazaniem do oddawania krwi?

W przypadku wystąpienia objawów opryszczki jamy ustnej, gardła i narządów płciowych nie można oddawać krwi do czasu wygojenia zmian.

Czy chorując na łupież różowy Gilberta można oddawać krew?

Przy występowaniu zmian skórnych można oddawać krew, jeżeli nie stosuje się leków doustnych lub maści zawierających lek. W przypadku zmian skórnych należy odczekać 14 dni od zakończenia leczenia.

Czy człowiek chory na bielactwo nabyte może oddawać krew?

Przy bielactwie wrodzonym można oddawać krew, jeżeli objawy nie nasilają się i nie ma dodatkowych zmian. Bielactwo nabyte: donacja możliwa bez towarzyszących chorób/zmian układowych, dlatego przed oddaniem krwi lub jej składników trzeba mieć dokumentację medyczną, która wyklucza czy nie ma chorób układowych.

Ile dni po wizycie u stomatologa nie mogę oddawać krwi?

Piaskowanie, usuwanie kamienia, wypełnienie zęba – należy odczekać 24 godziny. Ekstrakcja zęba, zakończone leczenie przewodowe, zakładanie korony lub licówek dyskwalifikują na 7 dni, a jeśli była konieczność zażywania antybiotyku – 14 dni. Jeżeli podczas zabiegu stomatologicznego były zakładane szwy lub wykonywane łutowanie - nie wolno oddawać krwi przez 4 miesiące. 

Choruję na depresję, czy mogę oddawać krew?

W zależności od rodzaju choroby osoby chorujące na choroby psychiczne są dyskwalifikowane na stałe lub tymczasowo. Konieczne jest zaświadczenie od psychiatry o rodzaju choroby oraz o leczeniu (jakie i w jakich dawkach przyjmowane są leki). Przyjmowanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny - można oddawać krew pełną i osocze, nie można oddawać płytek krwi metodą trombaferezy. Przyjmowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych: amitryptylina - dyskwalifikacja na 25 dni, doksepina - 17 dni, klomipramina - 8 dni, opipramol - 6 dni po zakończeniu terapii.

Pół roku temu wykryto u mnie Zespół Gilberta. Czy będąc chorym na tą chorobę mogę oddawać krew?

Zespół Gilberta w okresie prawidłowych wyników stężenia bilirubiny nie stanowi podstawy do wykluczenia dawcy.

W dzieciństwie przeszłam żółtaczkę pokarmową typu A. Czy to dyskwalifikuje mnie jako dawcę?

W przypadku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A należy odczekać 6 miesięcy od zakończenia leczenia/wyzdrowienia.

Miałem ryzykowny kontakt seksualny. Kiedy mogę zgłosić się do oddania krwi?

Nie oddawaj krwi, jeżeli Ty lub Twój partner seksualny, podejmujecie następujące ryzykowne zachowania:
1. Kontakty seksualne z nieznanym partnerem/partnerką, którego znasz od niedawna, lub z wieloma partnerami (więcej niż jednym) w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Krew można oddawać dopiero po 4 miesiącach od pierwszego kontaktu seksualnego z partnerem, z którym do tej pory dawca nie współżył, lub po 4 miesiącach po kontakcie z partnerem nieznanym (przypadkowym).
2. Wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki w postaci iniekcji (zastrzyków).
3. Kontakty seksualne z osobami stosującymi środki psychoaktywne (narkotyki) w postaci zastrzyków lub uprawiającymi chemseks (przyjmowanie narkotyków lub alkoholu po to, by zwiększyć swoje doznania seksualne).
4. Kontakty seksualne w celu uzyskania korzyści materialnych, np. pieniądze, towary, zakwaterowanie, narkotyki.
5. Kontakty seksualne z osobami, u których wyniki testów w kierunku HIV, kiły, WZW B lub WZW C były dodatnie.
6. Kontakty seksualne połączone z nadużywaniem alkoholu, stosowaniem substancji psychoaktywnych i odurzających (np. marihuana), w tym chemseks.

Jak długo po przeziębieniu nie można oddawać krwi?

Należy odczekać 2 tygodnie od ustąpienia objawów/zakończenia leczenia do oddania krwi.

Ostatnio chorowałem na biegunkę, czy mogę oddać krew?

Należy odczekać 2 tygodnie od zakończonych objawów lub leczenia do czasu oddania krwi.

Ile czasu musi upłynąć od zabiegu endoskopowego do oddania krwi?

Musi upłynąć 4 miesiące od zabiegu endoskopowego (np. kolonoskopii, gastroskopii, cystoskopii) do oddania krwi.

Ile czasu musi upłynąć od zrobienia tatuażu do oddania krwi?

Tatuaż uniemożliwia oddawanie krwi przez okres 4 miesiące od momentu jego wykonania. Również należy odczekać 4 miesiące po wykonaniu makijażu permanentnego, usuwaniu lub modyfikacji tatuażu.

Wczoraj byłem szczepiony przeciw WZW B. Jak długo trzeba czekać do oddania krwi?

14 dni od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (bez kontaktu z chorobą).

Miałem mały wypadek, po którym konieczne było szycie rany. Ile powinienem odczekać do oddania krwi?

Po szyciu chirurgicznym proszę odczekać 4 miesiące.

Czy przy leczonej arytmii (przyjmując lek: BETO ZK 100 raz dziennie) można oddawać krew? Czy blok pk II dyskwalifikuje od oddawania krwi?

Zaburzenia rytmu serca są podstawą do dyskwalifikacji.

Ile muszę odczekać po ugryzieniu psa i po założeniu szwów?

Jeśli nie było żadnego szczepienia po ugryzieniu, wówczas okres dyskwalifikacji wynosi 4 miesiące od założenia szwów. Przy szczepieniu przeciwko wściekliźnie- dyskwalifikacja wynosi 12 miesięcy w przypadku ugryzienia.

Czy podczas przyjmowania Delortanu można zostać dawcą?

Czy dobrze myślę, że jeśli chodzi o alergików, przyjmujących leki na alergię np. z loratydyną, to nic się nie zmieniło - w trakcie przyjmowania leków nie mogą oddawać krwi?

Delortan jest to lek przyjmowany w alergii. Jeżeli brak ostrych objawów alergii można oddawać krew, gdyż akceptowane są leki przeciwhistaminowe II generacji, a takim jest Delortan.

Jeżeli brak ostrych objawów przy alergii można oddawać z tym, że akceptowane są leki p/histaminowe II generacji oraz sterydy donosowe. 5 dni trzeba odczekać po zakończeniu leczenia, jeżeli stosuje leki p/histaminowe I generacji.

Czy przepuklina brzuszna w ranie pooperacyjnej dyskwalifikuje z oddawania krwi?

Sama przepuklina, jeżeli dawca czuje się dobrze, nie ma objawów w dniu oddawania krwi, to nie dyskwalifikuje, ale jeżeli przepuklina jest duża i daje silne objawy to trzeba odczekać do oddawania krwi, gdyż objawy mogą się nasilić pozycji na fotelu do oddawania krwi. Po leczeniu operacyjnym lub endoskopii okres dyskwalifikacji wynosi 4 miesiące.

Czy przyjmując Milurit na dnę moczanowa można być dawcą?

Ważne czy tylko jest podwyższenie kwasu moczowego, czy też inne wyniki nie są nieprawidłowe, czy nie ma innych chorób? Trzeba więc wiedzieć czy nie jest to choroba wtórna, czyli czy nie wynika z innych chorób. Jeżeli jest to choroba wtórna to jest to podstawa do dyskwalifikacji. Jeżeli jest to stosowanie profilaktyczne allopurinolu w wyniku podwyższonego poziomu kwasu moczowego, to nie stanowi to podstawy do dyskwalifikacji.

Przez tydzień biorę leki: Mydocalm forte, Neurovit oraz DicloDuo combi - na jaki czas dyskwalifikacja?

Ważne do zakwalifikowania się do oddawania krwi nie tylko jakie leki przyjmujemy, ale też ich podstawa zażywania. Czy jest jakaś choroba neurologiczna? I taka choroba może być przeciwwskazaniem do oddawania krwi. Przy niesterydowych lekach przeciwzapalnych, jeżeli lek przyjęty był w ciągu ostatnich 2 dni to Krwiodawcy nie może oddać płytek krwi. Jak zażywane są 3 leki to widać sprawa może być poważniejsza, więc lepiej odczekać kilka dni. Jeżeli jest stan zapalny to należy odczekać 2 tygodnie od zakończonego leczenia.

11 lat temu szpiczak odosobniony, guz wycięty, brak sygnałów powrotu. Dyskwalifikacja na zawsze?

Szpiczak - dyskwalifikacja stała.

Czy insulinooporność może być przeciwskazaniem/wykluczeniem do oddawania krwi?

Czy leki zawierające metforminę są dozwolone?

Insulinooporność nie jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi. Można zażywać też przy insulinooporności metforminę i kwalifikować się do oddawania krwi. Zawsze jednak jest ważne czy nie ma też innych chorób, które mogłyby dyskwalifikować.

Czy pacjent zażywający lek Saxenda może oddać krew? Brak zdiagnozowanych chorób metabolicznych?

Saxenda to liraglutyd. Okres dyskwalifikacji po liraglutydzie – to min. 77 godzin od zakończenia leczenia, oczywiście jeżeli nie ma otyłości, czyli BMI ≥40 kg/m2 i nie ma cukrzycy insulinozależnej.

Czy po ciąży można oddawać płytki czy w dalszym ciągu jest rezygnacja z takich kobiet?

Kobiety po ciąży mogą mieć przeciwciała anty-HLA, stąd jest większe ryzyko reakcji u pacjentów, więc lepiej oddawać krew pełną lub osocze metodą aferezy.

Pytanie odnośnie astmy oskrzelowej. Od roku diagnozuje się w kierunku astmy oskrzelowej, która związana jest ze sportem wyczynowym, który uprawiam. Objawy nie występują na co dzień i nie przeszkadzają mi w codziennym funkcjonowaniu (objawy pojawiają się przy intensywnym wysiłku), czy mogę oddawać krew?

Czy astma jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi? Leki antyhistaminowe i steryd wziewny przyjmuję okresowo?

Astma bez zaostrzeń, kontrolowana. Wziewnie DuoResp i przeciwhistaminowe Lirra na alergię. Czy mogę oddawać krew?

Może oddawać tylko krew pełną, jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie było zaostrzeń astmy, w tym wywołanych infekcją i wymagających sterydów w postaci innej niż wziewna oraz w ciągu 12 miesięcy nie było zmiany leczenia oraz brak objawów astmy. Więc potrzebne jest zaświadczenie, np. od lekarza POZ. Można oddawać krew, jeżeli astma występuje w postaci lekkiej lub umiarkowanej i jest dobrze kontrolowana, czyli leki przyjmowanie są zapobiegawczo. Akceptowane są leki p/histaminowe II generacji, np. Lirra oraz sterydy donosowe. Akceptowane są wziewne sterydy z wziewnymi ß2-mimetykami, np. DuoResp. Jednak 5 dni trzeba odczekać po zakończeniu leczenia, jeżeli stosuje leki p/histaminowe I generacji. Krwiodawca nie może być na doustnych sterydach, więc jest to przeciwwskazanie do oddawania krwi. Przy przyjściu do oddawania krwi trzeba mieć swój własny inhalator.

Czy osoby chorujące na łuszczycę leczące się lekiem biologicznym mogą oddawać krew? Czy nadal nie.

Przy leczeniu biologicznym niestety nie można oddawać krwi.

Czy można oddawać krew jak nie ma objawów łuszczycy, bez leczenia?

Mogą oddawać krew osoby z powszechnie występującymi chorobami skóry, takimi jak: – łagodny wyprysk, – łagodny trądzik, – łagodna łuszczyca,

pod warunkiem, że zmiany skórne nie są zakażone, nie ma objawów ogólnoustrojowych oraz nie ma zmian
w miejscu wkłucia i nie stosowano leczenia immunosupresyjnego lub retinoidów. Przy zmianach łagodnych
w łuszczycy oczywiście niezajmujących zgięć łokciowych lub gdy nie ma żadnych objawów żadnych i Krwiodawca bez farmakoterapii wówczas można oddawać krew. Przy wątpliwościach co do rozpoznania łuszczycy, wskazane jest uzyskanie opinii dermatologa, czyli zaświadczenie od dermatologa.

Czy można oddawać krew przy trądziku i leczeniu tylko antybiotykiem?

Można oddawać krew przy łagodnym trądziku a długotrwałe leczenie trądziku antybiotykami w małych dawkach nie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi.

Czy w czasie laktacji można oddać krew?

Musi minąć 6 miesięcy od porodu. W czasie laktacji po tych 6-miesiącach można oddawać krew, o ile poziom Hb wynosi powyżej 12,5 g/dl.

Czy coś zmieniło się w kwestii osoby chorującej na chorobę Hodkinga, ponad 27 lat temu?

Niestety większość chorób hematologicznych to dyskwalifikacja stała, nawet po wyzdrowieniu. Można jednak promować oddawanie krwi.

Czy po przebytej boreliozie można oddawać krew?

Tak można oddawać krew, jeżeli nie ma powikłań boreliozy. Po leczeniu antybiotykiem należy odczekać minimum 2 tygodnie.

Czy leki przyjmowane powszechnie na ADHD (Medikinet, Cncerta), dyskwalifikują z oddawania krwi?

Leki stosowane w ADHD: metylofenidat, lisdeksamfetamina, atomoksetyna - nie można oddawać podczas stosowania leków doustnych i dopiero po 72 godziny po ich odstawieniu można oddać krew. Pytanie czy można odstawić, bo nie kiedy nie można. Dawca oddaje tylko krew pełną, a nie inne składniki krwi, np. osocze, gdyż
w osoczu może być więcej leku.

Czy suplementacja kreatyną jest przeciwwskazaniem albo może negatywnie wpłynąć na wyniki?

Taka suplementacja może wpłynąć na wyniki, więc lepiej nie stosować jej przed oddawaniem krwi.

Jaki jest czas dyskwalifikacji po wycięciu małych znamion z szyciem?

Też może być ważne jak duże znamię czy podejrzenie nowotworu. Po usunięciu znamienia – czekamy do zagojenia rany, tj. minimum 7 dni lub do czasu uzyskania wyniku badania histopatologicznego (jeżeli było wykonywane). Oczywiście 14 dni od zakończenia antybiotykoterapii, jeżeli stosowana. Jeżeli znamię jest badane histopatologicznie, to proszę przynieść tą dokumentację, tj. wynik badania.

Czy przyjmowanie Paroxinoru 20 mg dyskwalifikuje? Ile czasu należy odczekać od odstawienia leku?

Wskazania do podawania tego leku to: epizod dużej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia lękowe z napadami lęku, z agorafobią lub bez niej, fobia społeczna, zaburzenia lękowe uogólnione, pourazowe zaburzenia stresowe. Utrzymujące się objawy psychiczne, przyjmowanie więcej niż 1 leku to dyskwalifikacja tymczasowa lub stała w zależności od choroby. Pytanie jakie rozpoznanie, czy będzie planowane zakończenie leczenia, czy nie, czy są objawy, czy nie, czy były zmiany leczenia. W takich sytuacjach warto z nami się skontaktować i podać szczegóły choroby i leczenia, więc konieczna jest dokumentacja medyczna.

Czy, aby oddać osocze, a nie krew pełną, trzeba się wcześniej kontaktować, czy jest potrzebne?

Najlepiej dla pewności umówić się na osocze telefonicznie lub zadzwonić do nas czy w dniu dzisiejszym pobieramy osocze. Osocze zawsze jest potrzebne, ale może być większe zapotrzebowanie na koncentrat krwinek czerwonych a wtedy preferowane jest pobranie krwi pełnej.

Czy po zawale serca jestem już kompletnie zdyskwalifikowany?

Niestety po zawale mięśnia sercowego obowiązuje dyskwalifikacja stała. Można przy dyskwalifikacjach promować oddawanie krwi, gdyż nie każda osoba może oddawać krew, ale każda może promować krwiodawstwo.

Czy leki Trittico i Prefaxine dyskwalifikują dawcę do momentu ich przyjmowania?

Jeżeli samopoczucie Krwiodawcy jest dobre, ciśnienie krwi prawidłowe, nie ma innych chorób objawów, to z dokumentacją medyczną proszę podejść do gabinetu lekarskiego.

Czy przyjmując Nebicard 2,5mg i mają informację od kardiologa o braku przeciwwskazań do oddawania krwi mogę oddawać krew. Parę razy już mnie odesłano z kwitkiem przez betablokery i pomimo że dzwoniłam wcześniej do krwiodawstwa z pytaniem właśnie o lek.

Przy kwalifikacji dodawania krwi lub jej składników ważne jest nie tylko jaki lek przyjmujemy, ale także z jakiej przyczyny. Ten lek kardiologiczny ma zastosowanie w nadciśnieniu tętniczym (nie może przekraczać RR 160/100 mmHg), w przewlekłej niewydolności serca (dyskwalifikacja stała), leczenie stabilnej, łagodnej i umiarkowanej, przewlekłej niewydolności serca (dyskwalifikacja stała), w chorobie wieńcowej (dyskwalifikacja stała).

Czy osoby po transplantacji mogą być dawcami krwi?

Dyskwalifikacja stała jak ksenoprzeszczep, czyli proces transplantacji tkanki przedstawiciela jednego gatunku do tkanek osobnika innego gatunku. Dyskwalifikacja stała jak przeszczep tkanek takich jak: rogówka, opona twarda, szpik kostny, przeszczep narządów, gdyż duże ryzyko dla pacjenta, który ma transfuzję. Chrząstki, elementy kostne, ścięgna, skóra, włosy, tkanka tłuszczowa - 4 miesiące po zabiegu operacyjnym (oczywiście jak nie było jakiegoś dodatkowego leczenia albo podstawy chorobowej, która dyskwalifikuje).

Jak szybko po pobycie w kraju tropikalnym mogę oddawać krew?

Są kraje, gdzie występują różnego rodzaju, które mogą przenosić się drogą krwi, dlatego po pobytach w różnych krajach warto sprawdzić przed przyjściem do Regionalnego Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, na jaki okres obowiązuje dyskwalifikacja tymczasowa. Szczegóły dotyczące dyskwalifikacji po pobytach w określonych obszarach związanych z zakażeniami krwiopochodnymi:

Aktualny wykaz krajów, gdzie występują zagrożenia zakażeniami, znajduje się w zakładce:

http://www.rckik.wroclaw.pl/krwiodawstwo-ABC-Krwiodawcy-12-3.html

Jak należy postępować po oddania krwi?

Po oddaniu krwi lub jej składnika dawca nie powinien obciążać ręki, z której pobierana była krew lub składnik krwi. Opatrunek zabezpieczający miejsce wkłucia należy pozostawić na miejscu przez 1-2 godziny po donacji. Nie należy dotykać miejsca wkłucia, ślinić go, rozdrapywać skrzepu. W razie pojawienia się krwawienia w miejscu wkłucia, należy ucisnąć to miejsce przez minimum 5 minut, najlepiej przy użyciu gazika lub czystej chusteczki higienicznej. Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu ani pić alkoholu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Zjeść posiłek. Należy również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego po oddaniu krwi.

Osoby pracujące w zawodach takich jak: maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po min.12-tu godzinach od oddania krwi.

Zastanawiasz się jak jest Droga Krwi?

Krew oraz składniki krwi pobiera się do pojemników jednorazowego użytku, wykonanych z tworzywa. Służą one zarówno do pobierania, jak i preparatyki oraz przechowywania. Aby podczas wykonywania tych wszystkich czynności uniemożliwić przedostanie się powietrza zawierającego bakterie, poszczególne pojemniki połączone są ze sobą za pomocą plastikowych drenów w jeden zestaw. Niektóre z pojemników w takim zestawie zawierają specjalne roztwory, zapobiegające krzepnięciu krwi lub przedłużające żywotność krwinek czerwonych.

Czytaj dalej na http://www.twojakrew.pl/droga-krwi 

Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowany przez Ministra Zdrowia.