17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Został on ustanowiony przez Światową Federację Hemofilii w 1989 roku. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż wiąże się z urodzinami założyciela Federacji - Franka Schnabela.
Hemofilia to choroba genetyczna, której istotą są zaburzenia krzepnięcia krwi. Związane jest to z niedoborem, bądź też brakiem jednego z czynników wpływających na krzepnięcie krwi. Cechą charakterystyczną dla tej choroby są krwawienia, które są znacznie bardziej intensywne oraz długotrwałe niż u osób zdrowych.
Leczenie polega na podawaniu osobie chorej odpowiedniego czynnika VIII lub IX. Postać łagodna dotyczy od 5- 30 % osób na całym świecie, umiarkowana od 1-5 %, natomiast ciężka związana jest z ok. 1% przypadków.
Podstawą leczenia hemofilii jest podawanie czynników krzepnięcia, które produkowane są także z osocza Honorowych Dawców Krwi. Dlatego oddawanie osocza też jest ważne, gdyż daje szansę leczenia wielu pacjentów.
Osocze można uzyskać z pobranej krwi pełnej albo metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy od dawcy pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki. Osocze gromadzone jest w przeznaczonym do tego pojemniku, a pozostałe składniki są przetaczane dawcy.
W trakcie jednej plazmaferezy pobiera się np. 650 ml netto osocza.
Kwalifikacja do pobierania osocza uzależniona jest od stanów krwinek czerwonych – więc warto także obserwować zapełnienie kropelek na naszej stronie internetowej - kropelka pusta to danej grupy krwi krwinek czerwonych są niedobory.
Oddaj osocze i uratuj komuś życie!
Zapraszamy wszystkie osoby, które choć raz oddały krew pełną do rejestrowania się do oddania osocza metodą aferezy tzn. z wykorzystaniem separatora.
Do oddania osocza możesz zgłosić się
• po 4 tyg. od ostatniego oddania krwi pełnej
• po 4 tyg. od ostatniego oddania płytek krwi
• po 2 tyg. od ostatniego oddania osocza