Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

12 i 13 LIPCA AKCJA KRWIODAWSTWA NA WROCŁAWSKIM RYNKU OBOK PRĘGIERZA ZAPRASZAMY DO ODDANIA KRWI!!!

Zapraszamy mieszkańców Wrocławia na coroczną wakacyjną zbiórkę krwi na Wrocławskim Rynku pod Pręgierzem.
 
W najbliższą sobotę i niedzielę, tj. 12 i 13 lipca 2008r. od godziny 13.00 do 17.00 wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby będą mogły oddawać krew. Należy mieć ze sobą dowód tożsamości. Nie trzeba mieć żadnych badań, nie trzeba znać swojej grupy krwi, wystarczy tylko zarezerwować sobie godzinę czasu, aby pomóc drugiemu człowiekowi.
Każdy krwiodawca, który zgłosi się na Rynek i odda krew otrzyma zwrot utraconych kalorii (czekolady) oraz dodatkowy posiłek regeneracyjny ufundowany przez Fundację Ronalda McDonalda. Dawca pierwszorazowy będzie miał wykonaną legitymację honorowego krwiodawcy, osoby po 3 oddaniu krwi otrzymają kartę identyfikacyjną grupy krwi, która zastąpiła wpis do dowodu osobistego i może uratować życie przy potrzebie pilnej transfuzji.
 
W Polsce wykonuje się rocznie około 1,5 miliona przetoczeń krwi i jej składników.
Ilość pobieranej krwi zwłaszcza w okresie wakacyjnym nie pokrywa zapotrzebowania, zwłaszcza że RCKiK we Wrocławiu zaopatruje w krew większość szpitali na terenie Dolnego Śląska. W związku z niedoborem krwi odsuwane są operacje planowe, brakuje także krwi dla osób po wypadkach, potrzebujących pilnych transfuzji. Na początku czerwca preparatów krwi zabrakło nawet dla dzieci chorych na raka z pobliskiej Kliniki Hematologii i dalsze leczenie maluchów po chemioterapii było zagrożone.
W Polsce wskaźnik donacji krwi stale rośnie i obecnie jest na poziomie 25 oddań krwi na 1000 mieszkańców, a powinien wynosić przynajmniej 50.
Wystarczy trochę dobrej woli by zmienić tą sytuację.
 
Zapraszamy wszystkich chętnych do oddawania krwi na Wrocławskim Rynku!!!
 
Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020" finansowany przez ministra zdrowia.