Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

Brakuje krwi grup ujemnych (Rh-)

Brakuje krwi grup ujemnych (Rh-)

Dramatycznie obniżył się stan grup krwi o ujemnym czynniku Rh. Taką krew ma jedynie 15% polskiego społeczeństwa.

„Poziom zapasów wszystkich grup krwi o ujemnym czynniku Rh spadł do alarmującego poziomu” – mówi dr Małgorzata Szymczyk-Nużka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu – „a przecież krwi nie może zabraknąć dla ludzi potrzebujących transfuzji”.

Krew grup ujemnych ma tylko 15% Polaków. Najmniej, bo tylko 1% jest osób z grupą krwi AB-, następnie B- 2% i 0- oraz A- po 6% mieszkańców naszego kraju.

Wielu z nas nie zna swojej grupy krwi. Nie jest to potrzebne, aby oddając krew pomóc chorym. Każdej osobie zgłaszającej się do oddania krwi zostanie określona jej grupa i wykonane badania wirusologiczne. Krwiodawca otrzyma również zestaw czekolad i konserwę mające uzupełnić ubytek energetyczny.

Jeżeli jesteś pełnoletni, ważysz powyżej 50kg i cieszysz się dobrym zdrowiem zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00, lub w sobotę od 8:00 – 12:00 i podziel się swoją krwią z potrzebującymi transfuzji. Podczas rejestracji należy okazać dowód tożsamości.

Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020" finansowany przez ministra zdrowia.