Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

Jak przygotować się do oddania krwi

Jak przygotować się do oddania krwi?
Aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi i później zrób następujące rzeczy:

 • bądź wyspanym
 • w ciagu dwóch dni poprzedzającej oddanie krwi wypij około 2 l płynów 
 • zjedz lekkostrawny, białkowo-węglowodanowy posiłek 2 godziny przed oddaniem krwi
 • unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania
 • nie pal bezpośrednio przed oddaniem papierosów
 • minimum 24 h przed oddaniem krwi nie spożywaj alkoholu 
 • nie przychodź do oddania krwi po spożyciu środków zmieniających nastrój 

Jeżeli nie czujesz się zdrowym, miałeś w najbliższym czasie kontakt z chorą osobą – zaczekaj! Przyjdź zdrowym!


O czym musisz wiedzieć przed oddaniem krwi.
Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, wirusem żółtaczki zakaźnej B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Ponieważ od daty zakażenia np. wirusami żółtaczki, HIV do momentu wykrycia tych wirusów przez badania diagnostyczne może upłynąć okres nawet kilku miesięcy, dawca musi wypełnić kwestionariusz, w którym zadawane są także intymne pytania, które pozwalają określić, czy oddana krew będzie bezpieczna dla pacjenta. Pamiętaj o możliwości zarażenia drugiej osoby, mimo że badania diagnostyczne nie potwierdzają obecności czynników chorobotwórczych (tzw. okienko serologiczne) i nie oddawaj krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na możliwość zarażenia.

Ryzyko stwarzają:

 • wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki w postaci zastrzyków.
 • kontakty seksualne z osobami stosującymi narkotyki w postaci zastrzyków.
 • kontakty seksualne z wieloma partnerkami/partnerami.
 • kontakty seksualne z partnerem/partnerką, których znasz od niedawna.
 • kontakty seksualne w celu zarobkowym.
 • kontakty seksualne z osobami, u których testy w kierunku AIDS, kiły lub żółtaczki zakaźnej B lub C wypadły dodatnio.
 • nadużywanie alkoholu, stosowanie substancji psychoaktywnych.

Zdajemy sobie sprawę, że zadając te pytania wkraczamy w Twoją sferę prywatną. Jednak niewielkie ryzyko przeniesienia zakażenia drogą krwi można dalej zmniejszyć jedynie wtedy, gdy będąc dawcą dokładnie przemyślisz opisane tu sytuacje i skrupulatnie odpowiesz na postawione pytania. Twoje dane będą traktowane poufnie. Przy pozytywnych wynikach badań (wskazujących na infekcję) zostaniesz o tym poinformowany/a przez lekarza.


A co robić po oddaniu krwi?
Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego fizycznego wysiłku po oddaniu krwi. Osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi.
Jak długo trwa donacja? Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut.Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny. W przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej czy płytek krwi metodą separacji komórkowej należy zarezerwować sobie od 2 godzin. 

 

REAKCJE NIEPOŻĄDANE U DAWCÓW KRWI
Oddanie lub jej składników jest zabiegiem bezpiecznym.  Bardzo rzadko, w trakcie lub po oddaniu krwi lub jej składników, mogą wystąpić reakcje niepożądane. Zwykle są to lekkie reakcje spowodowane stresem związanym z oddaniem krwi lub jej składników, które występują u ok. 3% dawców, głównie dawców pierwszorazowych, np. są to zasłabnięcie, omdlenie, krwiak lub bolesność w miejscu wkłucia. Poza tym, niezwykle rzadko, mogą wystąpić inne reakcje, np: alergia na środek odkażający, infekcja w miejscu wkłucia.
 
ABY ZAPOBIEC REAKCJOM NIEPOŻĄDANYM NALEŻY PRZEZ MINIMUM 15 MINUT ODPOCZĄĆ PO ODDANIU KRWI LUB JEJ SKŁADNIKÓW
Po pobraniu próbki krwi na badania i po oddaniu krwi lub jej składników miejsce wkłucia należy uciskać przez minimum 10 minut nie odrywając gazika od miejsca pobrania krwi. Ręka powinna być trzymana powyżej ramienia w pozycji wyprostowanej.
 
NIE NALEŻY DOTYKAĆ MIEJSCA WKŁUCIA „GOŁYMI RĘKAMI”, ŚLINIĆ MIEJSCA PO WKŁUCIU IGŁY
 
W trakcie zabiegów aferezy może dojść do reakcji niepożądanej związanej z działaniem cytrynianu, który jest używany podczas zabiegów. Najczęściej są to tzw. parestezje, czyli mrowienie w okolicy ust i kończyn, które szybko ustępują.
 
Po oddaniu krwi lub jej składników po powrocie do domunależy odpoczywać, unikać szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Należy także w dniu oddawania unikać dźwigania, sauny, solarium, przebywania na słońcu, basenu, kąpieli w gorącej wodzie (np. jacuzzi), intensywnych ćwiczeń, biegania, przebywania na wysokości, w tym wchodzenia na drabinę.
 
Jeżeli pojawiłyby się jakiekolwiek objawy niepożądane należy:
- powiedzieć komukolwiek, kto jest obok Ciebie, że oddałeś krew i czujesz się słabo
- przy zasłabnięciu, zawrotach głowy najpierw usiądź, dopiero po chwili wstawaj
- jeśli jakiekolwiek objawy pojawią się po opuszczeniu miejsca oddania krwi, należy skontaktować się z lekarzem, w tym zgłosić reakcję do centrum krwiodawstwa.
Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowany przez Ministra Zdrowia.