Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB

XX Dolnośląski Festiwal Nauki

 

W wielu kulturach krwi przypisuje się znaczenie magiczne i religijne. Meksykańscy Indianie składali okrutne ofiary z ludzi, uważając ludzką krew za pokarm bogów. W starożytnym piśmiennictwie oraz w zabytkach sztuki asyryjskiej, babilońskiej i greckiej znajdujemy wzmianki o leczniczych kąpielach we krwi, a także stosowaniu jej jako składnika wielu ówczesnych leków. Również Rzymianie i Grecy pili w celach leczniczych świeżą krew zwierząt i gladiatorów zabitych na arenie w przekonaniu, że postępowanie takie może przyczynić się do poprawy stanu ich zdrowia.

Krew kojarzona jest z wieloma aspektami naszego życia, ale pamiętać należy, że przede wszystkim "Łączy nas krew, która ratuje życie !

Krew jest tkanką w płynnej postaci, która odpowiada za transport różnych składników w naszym organizmie. Długość naczyń krwionośnych dorosłego człowieka wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów, czyli siedem razy więcej niż średnica kuli ziemskiej. By krew mogła krążyć w naczyniach żylnych i tętniczych, serce człowieka uderza codziennie ponad 100 tysięcy razy.

Niewiele osób wie, że barwa krwi może się zmieniać. Od czego zależy ten proces? Ile krwi płynie w naszych żyłach? Z czego się składa i w jaki sposób sprawdzić, czy niczego w niej nie brakuje? Ilu osobom ratuje życie jedna jednostka krwi? Co ile minut ktoś jej potrzebuje? Jakich grup krwi najczęściej brakuje, kiedy i dlaczego? Czy oddając krew można zarazić się AIDS lub innymi chorobami? Czy oddawanie krwi boli? Czy można się od tego uzależnić? Kto nie może być dawcą krwi i dlaczego? Jak długo trwa proces oddawania krwi? Czy oprócz krwi pełnej można oddawać też inne jej składniki? W jaki sposób się to odbywa? Jak długo „żyją” poszczególne składniki krwi? W jakich warunkach się je przechowuje?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź, odwiedzając podczas najbliższego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

 

Serdecznie zapraszamy !

Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020" finansowany przez ministra zdrowia.